Schedule

Al Jawaher Reception & Convention Center

SUN 8 Oct.

Mon 9 Oct.

Tue 10 Oct.

Wed 11 Oct.

Thu 12 Oct.

Friday 13 Oct.

No Morning Shows

9:15 am to 09:45 am
(30 min show)

9:15 am to 10:00 am
(40 min show +10 min & A)

9:15 am to 09:50 am
(35 min show)

9:15 am to 10:50 am
(85 min show + 10 min Q & A)

No Morning Shows

Short Films

  1. Leaf
  2. The Birdie
  3. Big Block Singsong: Wizard
  4. A Hole
  5. The Bookworm
  6. Big Bad Wolf
  7. Weasel


Up to 7

Short Films

  1. Charlie's Buck Teeth
  2. Homesick
  3. Riceballs
  4. Needs a Home
  5. Blink
  6. The Stranger
  7. The Box 


8 to 10 yrs. Old

Short Films

  1. Tekkol
  2. The Unwashed Penguin
  3. Pawo
  4. Koyaa: Naughty Toy Car
  5. Lift
  6. Little Shimajiro


Up to 7 yrs. old

Feature Film

  1. Ballad From Tibet

 

 



11 to 18 + College

10:00 am to 11:00 am
(45 min show + 10 min Q & A)

10:15 am to 11:15 am
(45 min show + 10 min Q & A)

10:00 am to 10:45 am
(45 min show)

11:15 am to 12:15 pm
(50 min show + 10 min Q & A)

Short Films

  1. Mr. Night Has A Day Off
  2. A Special Guest
  3. Al Quds Lovers

 

 

 

 

11 to 13 yrs. Old

Short Films

  1. You Look Scary
  2. The Empty Chair
  3. Homesick
  4. Blink
  5. The Stranger
  6. Nino & Felix
  7. Spider Web
  8. Marhaba – Hello

 

 

11 to 13 yrs. Old

Short Films

  1. Cats & Dogs
  2. Water Path for a Fish
  3. Old Bear
  4. Heads Together

 

 

 11 to 13 yrs. Old

Students’ Films

  1. Scent of Geranium
  2. Dust Buddies
  3. The Moment
  4. Lift
  5. Death Bringer
  6. You Look Scary
  7. Moving Out
  8. Tekkol
  9. Homesick
  10. Hamlet Comedy
  11. The Bookworm
  12. An Invitation for one

14 to 18 + college

11:15 am to 12:45 pm
(75 min show + 10 min Q & A)

11:30 am to 12:30 pm
(50 min show + 10 min Q & A)

11:00 am to 12:00 pm
(55 min show)

 

Short Films

  1. Green
  2. Order from Chaos
  3. The Call
  4. Zaina’s Cake
  5. Novae
  6. Red Rose
  7. Ampersand
  8. Jaleed

 

14 to 18 + College

Students’ Films

  1. Charlie's Buck Teeth
  2. 12 – 5
  3. Big Bad Wolf
  4. L'AVIATRICE
  5. Erwin
  6. Needs a Home
  7. The Birdie
  8. Resistance Zucchinis
  9. Changing
  10. Mast Qalander

14 to 18 + college

Short Film

  1. Blind Vaysha
  2. It was Mine
  3. Men Youmha
  4. Mamie
  5. The Little Match Girl
  6. The Circle

 

 

14 to 18 + College

SUN 8 Oct.

Mon 9 Oct.

Tue 10 Oct.

Wed 11 Oct.

Thu 12 Oct.

Friday 13 Oct.

05:00 pm to 07:00 pm
(120 min show)

05:00 pm to 06:00 pm
(60 min show)

05:00 pm to 06:10 pm
(60 min show + 10 min Q & A)

05:00 pm to 06:40 pm
(100 min show)

05:00 pm to 06:20 pm
(70 min show + 10 Q & A)

04:00 pm to 05:00 pm
(50 min show + 10 Q & A)

Opening Film

  1. Albion: The Enchanted Stallion

 

 

 

 

 


By Invite

Short Animations

  1. Brazey
  2. The Unwashed Penguin
  3. Big Block Singsong: Cows
  4. Nino & Felix
  5. I am Not a Mouse
  6. The Bookworm
  7. Pawo
  8. Big Bad Wolf
  9. Tekkol
  10. The Pocket Man
  11. Odd is an Egg

 

 
Up to 10

Child Made Films

  1. Who Stole FIFI's Fruit-eating Gene?
  2. Lost
  3. Little Markus
  4. Between day and night
  5. Dana and I: our journey with the goats
  6. Coconut Tree Road
  7. A Day Like Any Other
  8. The Cycle of Wood
  9. The Grocery Store of Dream
  10. Best Friends
  11. Ana Rayal


10+

Feature Film

  1. Zip & Zap and The Captain's Island

 

 

 

 

 

 
All Age Groups

Short Films

  1. Fulfilament
  2. Yaman
  3. Dust Buddies
  4. The Stranger
  5. Charlie's Buck Teeth
  6. Homesick
  7. Mr. Night Has A Day Off
  8. Drawing For Better Dreams
  9. L'AVIATRICE
  10. Daisy Chain
  11. You Look Scary
  12. Zombriella

 
All Age groups

Short Films

  1. A Night in a Taxi
  2. Where Are You?
  3. Jaleed

 

 

 

 

 

 12+

06:15 pm to 08:15 pm
(106 min show + 10 Q & A)

07:00 pm to 08:40 pm
(100 min show)

Feature Film

  1. Little Boy

Feature Film

  1. Big & Little

8+

 

08:30 pm to 09:30 pm
(45 min show + 10 min Q & A)

6:30 pm to 08:10 pm
(97 min show)

 

06:30 pm to 07:45 pm
(65 min show + 10 min Q & A)

05:30 pm to 06:15 pm
(45 min show)

Short Films

  1. The Call
  2. Anu and Aaji
  3. The Empty Chair
  4. A Special Guest

 

 


12+

Feature Film

  1. At Eye Level

 

 

 

 

10+

Short Films

  1. The Call  
  2. Blind Vaysha
  3. The Moment
  4. Riceballs
  5. Fulfilament
  6. Green
  7. Red Rose
  8. Scent of Geranium
  9. Zaina’s Cake


12+ (Parental Guidance)

Short Animations

  1. The Birdie
  2. Cats & Dogs
  3. Moonwolves
  4. Heads Together

 

 


Up to 10

       

08:00 pm to 09:00 pm
(65 min show + 10 min Q & A)

06:30 pm to 08:00 pm
(85 min show)

Short Films

  1. Marhaba – Hello
  2. Alike
  3. Mamie
  4. I am Not a Mouse
  5. Way of Giants  
  6. Catherine
  7. The Best Sound in the World

All Age Groups

Animation Film

  1. The Little Vampire

 

 

 

All Age Groups

09:15 pm to 10:45 pm
(85 min show)

08:15 pm to 09:00 pm
(40 min show)

Feature Film

  1. Window Horses

 

 

 

 

 13+

Short Animations

  1. Moving Out
  2. So Close
  3. Leaf
  4. Weasel
  5. Koyaa: Naughty Toy Car
  6. Entr'acte
  7. The Unwashed Penguin
  8. Spider Web
  9. Series Yin & Yana: Forbidden Food

8+

Our Sponsors

SHJ Airport
SHJ Chamber
Masafi
Gulftrainer
Sharjah Government Media Bureau
Cresent
SAE
SHJ Tourism
Sharjah TV
Emirates
SHJ Art Foundation
Centro
Nikon
Nikon School
Al Zahia
OSN
Flower Lab
X Design
Bubbles